fbpx
Na szlaku Sprzęt Tests

Mój nowy przyjaciel – Cumulus Lite Line 300

Cumulus Lite Line 300

Od jakiegoś czasu przygotowuję tekst o tym jak wybrać i kupić śpiwór. Będzie on podsumowaniem kilkudziesięciu maili do producentów i dystrybutorów, kilkunastu przymiarek, kilku miesięcy nerwów i jednego ostatecznego wyboru. Zanim jednak opiszę tę drogę, przedstawię jej koniec, czyli mój nowy śpiwór.

Cumulus Lite Line 300 Custom
Cumulus Lite Line 300 Custom

Cumulus Lite Line 300 Custom – to szyta na moją miarę wersja puchowego śpiwora z serii ultra-light. Ponieważ po latach niewygody w przyciasnawych śpiworach zapragnąłem odrobiny luksusu, wybrany przeze mnie model ma zwiększony o 15 cm obwód w klatce piersiowe oraz dodane 50g puchu. Dodatkowy puch jest niezbędny do utrzymania pożądanych parametrów termicznych przy zwiększonej objętości komór. Według oceny producenta (której nie miałem jeszcze okazji zweryfikować) śpiwór ma zapewnić mi komfort przy 4°C (limit określony jest na 0°C, a extremum na -15°C). To i tak więcej niż zazwyczaj potrzebuję, ale wolę się rozpiąć lub odkryć, niż kombinować kiedy jest mi zimno.

Składniki na ten śpiwór są bardzo proste: 300g puchu (plus wspomniane 50g dodatkowego w moim) o parametrze 850 cuin, zamknięte w tkaninie Pertex Quantum 35g/m2 oraz zamek YKK. To trochę jak ciasto drożdżowe – niby proste składniki, ale nie każdemu wychodzi. W tym przypadku jednak widać, że mamy do czynienia z fachowcami.

Różnej szerokości pasy oznaczają kolejne komory śpiwora, po drugiej stronie jest odwrotnie bo mają przekrój trapezu.
Różnej szerokości pasy oznaczają kolejne komory śpiwora, po drugiej stronie jest odwrotnie bo mają przekrój trapezu.

Komory śpiwora (jest ich 34) mają kształt trapezowy, przez co zmniejszono utratę ciepła na ich łączeniach. Zastosowano dodatkową listwę puchową przy kapturze oraz tunel wzdłuż zamka, a wszystko po to, żeby ogrzane przez nas powietrze nie uciekało na zewnątrz. Zwieńczeniem śpiwora jest wygodny kaptur regulowany za pomocą shock-cordu. Nie mam żadnych zastrzeżeń do staranności, czy estetyki wykonania tego śpiwora. Zamek chodzi płynnie i nie wykazuje tendencji do “przycinania” materiału, choć i to raczej wyjdzie w trakcie eksploatacji.

Gdybym wiedział poprosiłbym o nieco większą kieszonkę koniecznie w kontrastowym kolorze bo bę ciężko znaleźć.
Gdybym wiedział poprosiłbym o nieco większą kieszonkę koniecznie w kontrastowym kolorze bo ciężko ją znaleźć.

W środku śpiwora znajduje się mała kieszeń. Z początku w ogóle nie mogłem jej znaleźć (szkoda, że nie jest uszyta w kontrastowym kolorze np. zewnętrznym). Jest na tyle mała, że mój Samsung Galaxy S5 w pancernym etui Otter Box wchodzi tam “na styk”, nie jestem jednak pewien, czy to wada, bo wkładanie do kieszeni śpiwora czegoś ¼ jego wagi nie ma chyba większego sensu.

Szyjąc śpiwór na indywidualne zamówienie możemy sobie pozwolić na zmianę koloru, ja wybrałem zielony, natomiast wnętrze pozostawiłem czarne z dwóch powodów. Przede wszystkim czarny kolor jest praktyczny, nie brudzi się tak łatwo, poza tym wystawiony na słońce bardziej/szybciej się nagrzewa, a więc będzie wspomagał odparowywanie śpiwora co w przypadku “puchówki” jest bardzo istotne. Na śpiworze znajdziemy oznaczenia producenta. Niestety w moim modelu zamiast seryjnie stosowanego haftu, jest to zwykła folia termo-transferowa, która (jak mówi doświadczenie również z produktami Cumulusa) z czasem może się łuszczyć i odpadać. Jak się dowiedziałem to cena za indywidualne szycie. Trudno, jakoś to przeżyję.

Tak wypada wielkość skompresowanego śpiwora w porówaniu z 1l butelką. To niesamowite!
Tak wypada wielkość skompresowanego śpiwora w porówaniu z 1l butelką. To niesamowite!

To wszystko powyżej to tylko elementy, liczy się efekt ostateczny, czyli jak będzie wyglądała eksploatacja śpiwora w terenie oraz jak będzie się sprawdzał z czasem. Pierwsze wrażenie jest jednak bardzo pozytywne. Śpiwór nie był tani (szczególnie jeśli dodać do tego koszt modyfikacji) dlatego nadzieje są duże. Na pewno uspokaja renoma Cumulusa oraz udzielana przez firmę dziesięcioletnia (!) gwarancja. Razem ze śpiworem producent dostarcza dwa worki – jeden duży do przechowywania w domu oraz drugi – mały, który kompresuje śpiwór. Ten mały worek to w zasadzie jedyny mankament jaki widzę w tym momencie. Nie jest to worek kompresyjny więc należy śpiwór w nim zwyczajnie upchnąć. Rozumiem, że dzięki temu zyskujemy kilka gramów natomiast mój śpiwór wydaje się za duży na ten worek i spakowanie go wymaga nieco wprawy, której jeszcze mi brakuje.

Decydując się na zakup śpiwora firmy Cumulus warto dokładnie rozejrzeć i rozpytać się o sklep, który może mieć takie na stanie celem przymiarki. W moim przypadku sprawdzenie rozmiaru było kluczowe dlatego próbowałem dowiedzieć się od producenta w jakim sklepie możnaby przymierzyć śpiwór. Przedstawiciel producenta odpisał, że: „Nie wydaje mi się by jakikolwiek sklep w Polsce miał nasze śpiwory ot tak na stanie.”. Nie wiem jak w pozostałych miastach ale w Poznaniu odsyłam (również producenta) do sklepu Trekker Sport, któremu w tym miejscu bardzo dziękuję za możliwość przymiarki i przemiłą obsługę.

Śpiwór w worku do przechowywania nie gniecie się za bardzo i może swobodnie "oddychać".
Śpiwór w worku do przechowywania nie gniecie się za bardzo i może swobodnie „oddychać”.
Worek do przewożenia kompresuje śpiwór choć nie jest to tak wygodne jak w przypadku worków z paskami.

Dane techniczne modelu Lite Line 300 (wg producenta):

 • Masa całkowita: 640 g
 • Masa puchu: 300 g
 • Masa niewypełnionego śpiwora: 340 g
 • Temperatura komfortowa: 4°C
 • Temperatura graniczna: 0 °C
 • Temperatura ekstremalna: -15 °C
 • Maksymalny wzrost użytkownika: 185 cm
 • Długość: 202 cm
 • Szerokość (góra/dół): 77/51 cm
 • Wymiary pokrowca (wysokość/średnica): 22/16 cm
 • Objętość pokrowca: 4,4 l
 • Liczba komór puchowych: 34
 • Tkanina: Pertex Quantum DWR, 35 g/m²
 • Wypełnienie: Polski puch gęsi, 850 cuin
 • Konstrukcja: Komory trapezowe
 • Niezależnie wypełniany spód i wierzch śpiwora
 • Rozdzielczy zamek YKK o długości 175 cm z dwoma samoblokującymi się suwakami
 • Możliwość otwarcia i wentylacji dolnej części śpiwora
 • Możliwość łączenia z innymi śpiworami, także z innymi modelami
 • Tunel puchowy izolujący zamek
 • Trójwymiarowy, dopasowany kaptur regulowany gumką ze stoperem
 • Kieszeń wewnątrz śpiwora
 • Dodatkowy, duży worek z siatki do przechowywania śpiwora w domu

komentarzy

 • Great review, thanks! I’m thinking about buying this bag so it was really helpful. I have thought about buying their quilts but I’m now leaning towards the lite line. I can’t decide on whether to get the 300 or 400 though…

  • Hi David! Thank you for your kind words. I think that It’s always better to unzip than to regret. Big knife will do small knife’s work but not the other way around.

 • Hej! Przymierzam się do kupna tego śpiworu, dziękuję za przydatną recenzję. Poprawilabym tylko jedno: temperatura komfortu 4 st. to komfortowa temperatura podana dla kobiet, a z Twojego wpisu to nie wynika. Pozdrawiam!

 • Cześć, dzięki za recenzję.
  Jestem ciekaw czy śpiwór sprawdził się w boju? Czy według Ciebie parametry podane przez producenta mają ręce i nogi?:)

  • Śpiwór służy mi już 4 rok i nie zamieniłbym go na nic innego. Termika jest strasznie indywidualną kwestią. Mogę tylko powiedzieć, że 5 stopni w hamaku (z podpinką cumulusa) nie było większym problemem (spałem skąpo odziany). Śpiwór miał jedną przygodę (Michaina zrobiła w nim dziurkę) i tutaj też kolejne punkty dla Cumulusa – ekspresowa naprawa, która nie zostawiła ANI ŚLADU.

   • ekstra, dzięki za ekspresową odpowiedź 🙂
    No właśnie, potwierdziłeś moje przypuszczenia, że kupując u Cumulusa zyskujemy dostęp do sprawnego „wsparcia”.

Kliknij żeby dodać post

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.